V oktobru v Anandajogi začenjamo z vadbo joge po principu petih elementov vsako sredo ob 20h na Fužinah!
Psihofiziologija petih elementov (Pancha Tattva) v jogi je temeljna konceptualna osnova za razumevanje narave in človekovega obstoja.
To so: Zemlja (Prithvi), Voda (Jal), Ogenj (Agni), Zrak (Vayu) in Eter (Akasha), kar ustreza tradicionalnemu pogledu na ustvarjalne sile, ki so prisotne v vesolju in v človeku.
Pet elementov skupaj tvori celovit pristop k telesnemu in duhovnemu zdravju. Joga pomaga uravnotežiti te elemente v telesu, umu in duši, kar vodi k harmoniji in boljšemu življenju. Na primer, preveč elementa zemlje lahko povzroči občutek stagnacije, medtem ko pomanjkanje vode lahko vodi v čustveno togost.
Razumevanje teh elementov pomaga tudi pri prakticiranju joge, saj omogoča boljše zavedanje o tem, kateri elementi so prekomerni ali primanjkujejo, in kako se lahko z določenimi vajami doseže ravnovesje.
Vsak mesec bomo skozi jogijske asane, joga nidro, pranajamo in meditacijo raziskovali pomen vsakega elementa.
ASANE
Asane povezujejo telo in um. Dihalne tehnike povezujejo zavest in nezavedno, meditacija z zavedanjem čaker pa povezuje človeka z vibrirajočo energijo vesolja. Porabite nekaj trenutkov in se s pogledom potopite v to sliko čaker, potem pa meditirajte tako, da jih vizualizirate v svojih mislih. Čakre se bodo pojavile kot nežna, iskriva svetloba v vaši notranjosti.
Živčni sistem (Motor Homunkulusa)
Živčni sistem razporedi možgansko moč po potrebi. Deli telesa, ki zahtevajo visoko zavedno spretnost zaposlujejo večji del možganov in imajo več krogotokov in večje število nevronov na posamezno mišično skupino. Roke in jezik so eni glavnih primeri takih telesnih področij. Hrbtne mišice, kot na primer ledvene in zadnjične mišice zaposlujejo veliko manjši del možganov.
Znanstveniki so kartirali področja človeških možganov, ki so aktivna pri delovanju določenih delov telesa in ustvarili t. i. načrt Homunkulusa – majhnega človeka. Ta slika je izdelana na podlagi delovanja motoričnega sistema v človeku. Podobno so izdelali tudi za delovanje senzoričnega sistema.
Preučevanje homunkulusa nam pokaže, da je količina možganske energije potrebne za delovanje palca na roki večja od količine za delovanje celotnega medeničnega obroča. Možgani so dinamični in prilagodljivi. Neprestano se tvorijo nove in nove živčne povezave, da zadovoljijo številne zahteve. To dejstvo je osnova za prebujanje mišic in jasnovidnosti v jogi. Z razvijanjem jogijskih praks, rasteta in se širita naše telo in zavest.
Ajurveda je starodavna naravna modrost, ki nas uči kako živeti v harmoniji z naravnimi zakoni in z njihovo pomočjo obdržati zdravje tako na fizičnem kot tudi na psihičnem, čustvenem in duhovnem nivoju. Joga se je razvila kot samopomoč, kot orodje, s katerim človek ohranja in vzdržuje zdravje in ravnovesje na vseh nivojih.
Učinke jogijskih praks med in po izvajanju so natančno raziskovali znanstveniki in zdravniki po vsem svetu. Njihovi rezultati kažejo na to, da so asane, pranajame, mudre in bande moćan način za obnavljanje in vzdrževanje fizičnega in mentalnega zdravja. Pridobimo moč, da prepoznamo in uresničujemo svoj notranji potencial.
Vadbo ajurvedske joge vodim Saša Miklič, ajurvedska marma terapevtka in učiteljica joge z licenco za poučevanje. Z jogo se ukvarjam že več 20 let. Certifikat sem pridobila v Ljubljani po uspešno opravljenem šolanju tradicionalnega sistema Satyananda joge in ajurvede, ki ga poučuje priznana indijska ajurvedska zdravnica in učiteljica joge Swami Wishvashakti Saraswati.
Z vadbo začnemo tako, da se sede na tleh umirimo in zapojemo mantro OM. Nadaljujemo z dinamično meditacijo Pozdrav soncu in izvajanjem različnih asan oziroma jogijskih vaj, s katerimi razrahljamo telo, izboljšamo pretok energije v telesu in osvežimo možgane. Temu sledi joga nidra – sproščanje v ležečem položaju z zavedanjem posameznih delov telesa. Med sproščanjem zavestno potujemo po posameznih delih svojega telesa in se globinsko sprostimo. Nato izvajamo pranajamo za čiščenje in širjenje diha. S tehnikami dihanja umirimo in osredotočimo um, izboljšamo spomin in koncentracijo. Na koncu se usedemo v meditacijo in doživimo stik s seboj, brez napora ali strahu. Srečamo tistega pravega sebe, ki je dovršen, čist in popoln. Po vadbi se počutimo poživljeni in polni energije.
Čas vadbe je 90 minut.
S seboj prinesite telovadno podlogo.